2 Απριλίου Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου

Την Τρίτη στις 2 Απριλίου 2024 πραγματοποιήθηκε στο σχολείο μας μια εκδήλωση αφιερωμένη στα βιβλία. Όλοι οι μαθητές του σχολείου παρακολούθησαν τις όμορφες δράσεις που είχαν οργανώσει  οι μαθητές του Ε΄3. Αφιέρωμα στον Χάνς Κρίστιαν Άντερσεν, δραματοποιημένη αφήγηση παραμυθιού και τραγούδι. Επίσης, μοιράστηκαν μικρά χειροποίητα βιβλιαράκια για δημιουργική γραφή.Πραγματοποιήθηκε, επιπλέον, Bazaar μεταχειρισμένων βιβλίων στο οποίο βοήθησαν οι μαθητές του Στ΄1 με μεγάλη υπευθυνότητα. Από τα χρήματα που συγκεντρώθηκαν ένα ποσό θα το δωρίσουμε σε φιλοζωικό σύλλογο και τα υπόλοιπα θα τα διαθέσουμε στον εμπλουτισμό της σχολικής μας βιβλιοθήκης! Ήταν μια μέρα δημιουργίας, φαντασίας,  χαράς  και συνεργασίας. Τα βιβλία μάς έφεραν κοντά και βιώσαμε  μια διαφορετική μέρα στο σχολείο μας.